نویسنده : دکتر ایرج محمد فام

قیمت : 10000 تومان

انتشارات :  آها

تعداد صفحات : ۱۶۸
نوبت چاپ : سوم 1396

شابک :  6_5_94002_600_978

خرید کتاب

کار و انسان دو جزء اصلی و تفکیک ناپذیر هستند که از بدو آفرینش انسان، دوش به دوش هم حرکتی شتابان به سوی تعالی داشته اند.

بدون شک این دو جزء مکمل یکدیگر برای رسیدن به سر منزل غایی خود که همانا ارضاء نیازهای جسمی و روحی انسان هاست، می باشند که بایستی به گونه ای متناسب با یکدیگر طراحی و برنامه ریری شوند در غیر اینصورت نتایج حاصل از آن به صورت حوادث ناشی از کار، بیماری های شغلی و در نهایت کاهش درآمدهای اقتصادی نمود پیدا خواهد کرد.

با پیشرفت های چشمگیر در امر بهداشت و پیشگیری از بیماری های عفونی و غیر عفونی و فراهم شدن وسایل آسایش و رفاه، میزان مرگ و میر ناشی از این نوع بیماری ها کاهش یافته است. همچنین پیشرفت های چشمگیر در امور صنعتی و امکان استفاده از وسایل مدرن، انسان را در برابر حوادث بیشماری قرار داده است.

در این درس سعی می‌شود که علل و عوامل مؤثر در بروز حوادث و بیماری‌های ناشی از کار و همچنین روش‌های کنترلی مناسب آنها معرفی گردد.
لذا اینگونه حوادث از دیدگاه‌های زیر دارای اهمیت شایان توجهی می‌باشند:
۱- از نظر انسانی: هرگونه حادثه ناشی از کار ولو جزئی ، سبب درد و ناراحتی شخص کارگر و افراد خانواده‌اش گردیده و در صورتی که حادثه شدید بوده و منجر به مرگ یا از کار افتادگی دائمی شود این مسئله اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
۲- از نظر اجتماعی: از آنجا که پیشرفت و ترقی هر اجتماعی بستگی به نیروی کار افراد جامعه دارد لذا محصول کار هر کارگر نه تنها مایه امرار معاش زندگی خود و خانواده اوست، بلکه سرمایه و پشتوانه اقتصاد یک جامعه نیز می‌باشد.
۳- از نظر اقتصادی: حوادث به هر صورت و درجه‌ای که باشند برای کارگر، کارفرما و جامعه زیان‌های اقتصادی دربردارند. این زیان‌ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌باشند. تحت عنوان زیان‌های مستقیم می‌توان از خسارات ناشی از وقفه کار به علت حادثه، هزینه‌های درمانی و بالاخره خسارات پرداختی در مورد کارافتادگی موقت، دائم و یا بالاخره فوت بحث نمود.لازم به ذکر است این کتاب براساس سر فصل های مصوب شورای برنامه ریزی درسی علمی- کاربردی تهیه و تنظیم شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید