به نقل از ایسنا ،  رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي گفت: در فراخوان مدرسين دانشگاه، حدود 40 هزار نفر متقاضي تدريس در مراکز دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند که تا مهرماه امسال نزديک به 9 هزار نفر آنها پس از ارزيابي‌هاي عمومي و تخصصي براي تدريس در مراکز علمي کاربردي اين دانشگاه پذيرفته مي‌شوند

 

دکتر محمدحسين اميد در نشست هيات رئيسه دانشگاه با موسسات علمي کاربردي گفت: باتوجه به انتخاب شعار سال از سوي مقام معظم رهبري وظيفه دانشگاه مضاعف شده است.

وي با اشاره به اينکه در اولين جلسه هيات دولت به موضوع شعار سال پرداخته شده است، افزود: ما براي ايفاي نقش اساسي در تربيت نيروي انساني ماهر و کارآفرين اعلام آمادگي کرده‌ايم.

رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي تأکيد کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه، امسال اولين سال اجراي برنامه بشمار مي‌رود که بايد در اين سال نزديک به 20 درصد از کل دانشجويان کشور در رشته‌هاي مهارتي تحصيل کنند و در پايان اين برنامه اين رقم به 30 درصد افزايش يابد.

دکتر اميد با بيان اينکه طبق برنامه ششم توسعه بايد جمعيت دانشجويان مهارتي کشور در سال جاري به بيش از ۸۵۰ هزار دانشجو برسد، اضافه کرد: اکنون با وجود حدود ۲۰۰ هزار نفر دانشجوي مهارتي در ساير زير نظام‌ها و نزديک به ۴۵۰ هزار دانشجوي دانشگاه جامع علمي کاربردي در مجموع حدود ۶۵۰ هزار دانشجوي مهارتي در کشور داريم که بر اين اساس در سال اول برنامه حدود ۲۵ درصد از برنامه عقب هستيم.

رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي تاکيد کرد: با برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده ان‌شاءالله با حفظ کيفيت، براي تحقق اهداف کمي برنامه ششم توسعه، ظرفيت پذيرش دانشجو در مراکز باکيفيت افزايش مي‌يابد.

دکتر اميد با اشاره به لزوم تربيت نيروي کارآفرين در دانشگاه جامع علمي کاربردي، گفت: در اين راستا به مراکز علمي کاربردي دانشگاه که توانايي ايجاد مرکز رشد و شرکت‌هاي فناور براي فعاليت دانشجويان را دارند، تسهيلات ارزان‌قيمت اختصاص داده مي‌شود.

وي اضافه کرد: درحالي که براي ايجاد هر شغل در کشور مبلغي بالغ بر 400 ميليون تومان لازم است، در پارک‌هاي علم و فناوري و مراکز رشد اين ميزان حدود 50 ميليون تومان است.

دکتر اميد با اشاره به اينکه هرم جذب دانشجو در مقاطع کارداني و کارشناسي در دانشگاه جامع علمي کاربردي طي 10 سال گذشته تعادل خود را از دست داده است، گفت: بايد به سمتي حرکت کنيم که تعداد دانشجويان کارداني اين دانشگاه را افزايش داده و جمعيت دانشجويان کارشناسي را محدودتر کنيم، بگونه‌اي که نسبت ۷۰ درصد کارداني و ۳۰ درصد کارشناسي رعايت شود.

وي تاکيد کرد: ضرورتي ندارد تا به ازاي هر رشته کارداني براي دوره‌هاي کارشناسي نيز رشته ايجاد شود.

رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي عنوان کرد: با مجوزهاي اخذ شده از شوراي مرکزي و هيات امناي دانشگاه، تعدادي از مراکز وابسته به دانشگاه بر اساس دستورالعمل مربوط واگذار خواهند شد.

دکتر اميد با اشاره به وجود هزار و 70 مرکز علمي کاربردي، گفت: از اين تعداد بيش از 100 مرکز غيرفعال هستند که در اولين جلسه شوراي نظارت در مورد ادامه فعاليت آنها تصميم‌گيري خواهد شد.

وي اظهار کرد: برخي از مراکز اين دانشگاه کمتر از ۱۰۰ دانشجو دارند که اين ميزان دانشجو داراي صرفه اقتصادي نيست و اين‌گونه مراکز بدليل زيان‌دهي نمي‌توانند کيفيت لازم را داشته باشند. بنابراين به اين مراکز توصيه مي‌کنيم تا با يکديگر ادغام شوند.

رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي گفت: برنامه ديگر اين دانشگاه اصلاح نسبت‌هاي مقاطع و بخش‌ها است که در پذيرش مهرماه نسبت‌هاي جديد اعلام مي‌شود.

دکتر اميد بازنگري مدرسان و حذف مدرسان فاقد شرايط را يکي ديگر از اقدمات دانشگاه جامع علمي کاربردي در سال جديد عنوان کرد و افزود: طي فراخواني که در سال گذشته اعلام شد، حدود 40 هزار نفر متقاضي تدريس در اين دانشگاه بودند که تا مهرماه امسال حدود 9 هزار از آنها بر اساس بررسي‌هاي عمومي و علمي که توسط هيات‌هاي جذب صورت مي‌گيرد، براي تدريس در مراکز علمي کاربردي پذيرفته مي‌شوند.

وي خاطرنشان کرد: همچنين مدرسان فعلي دانشگاه نيز مورد ارزيابي مجدد قرار مي‌گيرند و در مورد تدريس افرادي که داراي شرايط لازم نباشند، تجديدنظر صورت مي‌گيرد.
رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي تاکيد کرد: پذيرش مدرسان باکيفيت را در دستور کار قرار داده‌ايم که در صورت نياز سالانه دو مرحله انجام خواهد شد.

دکتر اميد عنوان کرد: ارتقاي سامانه‌هاي دانشگاه و استقرار کامل دولت الکترونيک نيز از ديگر برنامه‌هاي دانشگاه جامع علمي کاربردي بشمار مي‌رود که براي اين امر سامانه‌سپاري در حال انجام است و سامانه‌هاي دانشگاه نيز در حال ارتقاء است.

وي گفت: با مصوبه هيات امناي دانشگاه، واحد استان تهران به دو بخش غرب و شرق تقسيم مي‌شود و هدف از اين تصميم نيز افزايش سطح نظارت بر تعداد زياد مراکز علمي کاربردي استان تهران است.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید