کتاب پلاس که به همت تلاش و همراهی شما اساتید در انتشارات آها با همراه شرکت شناسا به یک طرح ملی تبدیل شد

 

 ناشران بزرگی همچون دانشگاه تهران ، مرکزنشردانشگاهی،وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ، ققنوس ، ثالث ، مروارید ،مبتکران و فاطمی از این طرح استقبال کرده اند و از هم اکنون اساتیدمحترم میتوانید به عنوان سفیران کتاب ، کتابهای عمومی را نیز به دانشجویان معرفی کنید و به ترویج کتاب بپردازند و یا از خدمات سایر ناشران دانشگاهی دیگر که به جمع آنها افزوده خواهد شد استفاده نمایند.

نشست نوآوری و اقتصاد نشر و رونمایی از کتاب پلاس به عنوان کسب و کار نوآورانه مبتنی بر فناوری در صنعت نشر کشور

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)نشست «نوآوری در اقتصاد نشر» و آئین «رونمایی از نخستین کسب‌و‌کار نوآورانه مبتنی بر فناوری در صنعت نشر» سه‌شنبه(17 اردیبهشت‌ماه) با حضور اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی؛ احمد مسجد جامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران؛ مهدی فیروزان، مدیر‌عامل موسسه شهر کتاب؛ نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب؛ حسین ابراهیم‌‌آبادی، رئیس مرکز نشر دانشگاهی؛ علی‌اصغر فانی، وزیر پیشین آموزش و پرورش، حسین ابراهیم‌آبادی، رئیس مرکز نشر دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛‌ مهدی سعیدی‌کیا، موسس «کتاب پلاس»؛ حامد ساجدی، مدیرعامل شرکت پیشگامان امین‌سرمایه پاسارگاد در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

«کتاب‌پلاس» رقیب ناشران نیست

سعیدی‌کیا با تشکر از  ناشران همراه کتاب‌پلاس گفت: پدر معنوی کتاب پلاس، مهندس مهدی فیروزان است که خیلی خیلی جلو‌تر از ما کتاب‌پلاس را دیدند. مجموعه کتاب پلاس مدیون ناشرانی است که اجازه دادند، نشان «کتاب‌پلاس» کنار نشان تجاری آن‌ها قرار بگیرد. که منجر شده تا راه برای ورود دیگر ناشران به پلت‌فرم «کتاب پلاس» هموار شود.

سعیدی‌کیا گفت: کتاب‌پلاس با ایجاد کد برای کتاب، یک هویت دیجیتالی به کتاب می‌دهد. این کد به مولف، ناشر و مروج کتاب‌‌خوانی امکان می‌دهد تا با مخاطب خود در ارتباط باشد. افرادی که به کتاب‌پلاس می‌پیوندند و سعی می‌کنند خریداران کتابشان را به مشترک دائمی تبدیل کنند، در آینده از سود این تلاش بهره‌مند خواهند شد. برخی از ناشران همزمان با برگزاری سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران 5000 هزار نفر از مخاطبان خود را عضو کتاب پلاس کردند.

 

جایگاه دوم سرمایه‌ گذاری درعرصه فرهنگ 
مسجد‌جامعی در ادامه این نشست گفت: همیشه نسبتی بین جواهر و کتاب برقرار بوده، و کنار گنجینه سلطنتی کتابخانه وجود داشته است؛ گذشت زمان موجب شده تا کتاب‌های کتابخانه سلطنتی ارزش موزه‌ای پیدا کنند. کتاب، کنار جواهرات سرمایه محسوب می‌شد و البته یک تناقضی بین این دو وجود داشته و مصداق آن «آسمان ارباب هنر می‌شکند» یا «تو اهل دانش و فضلی همین گناهت بس است
 

وی با مقایسه اقتصاد قابل‌توجه بخش‌های مختلف فرهنگ با اقتصاد کتاب افزود: ظرفیت مبادله در اقتصاد، فرهنگ، هنر و خلاقیت بعد از حجم سرمایه‌گذاری در حوزه نظامی بالا‌ترین رقم را دارد، اما اقتصاد حوزه کتاب به شکوفایی دیگر بخش‌های هنر نرسیده است. در‌حالی‌که منشا سایر بخش‌های هنر در نسبت با اندیشه است که جلوه این اندیشه بیش از هر چیز در کتاب است.
 

مسجد‌جامعی درباره کتاب پلاس ادامه داد: ایده کتاب پلاس، کتاب کاغذی را حفظ می‌کند به‌عبارتی دیگردر قالب این ایده خدماتی ارائه می‌شود که موجب رونق و شکوفایی در حوزه فکر، اندیشه و کتاب می‌شود. کتاب وقتی وارد عرصه استماع می‌شود، به بحث گذاشته می‌شود، منشا گفت‌و‌گو، نقد و خوانش می‌شود و شکل چند رسانه‌ای پیدا می‌کند و زمینه طراوت کتاب و کتباخوانی خواهد شد. این فضا به مدد تکنولوژی‌های نوین ایجاد می‌شود.
 

وی تاکید کرد: بدون عشق، اخلاق، اندیشه و ایده بلند، طراحی این فرم‌‌ها، منشا هیچ اتفاقی نخواهد بود. محتوا از هر قالبی با اهمیت‌تر است.
 

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به نقش و تاثیر بخش خصوصی در ارائه و طراحی ایده‌ها و قالب‌های نوین گفت: سال‌ها پیش نخستین مکاتبه برای شابک در ایران از سوی انتشارات امیر‌کبیر به‌عنوان بخش خصوصی انجام شد. منهای بخش خصوصی توانمند، دولت وارد این عرصه شد و بخش خصوصی ادامه‌دهنده این مسیر است. موسسه خانه کتاب در قالب بخش خصوصی توانسته توان و دوام و استقلال فعلی را داشته باشد.
 

ورود بخش خصوصی به این عرصه را به فال نیک می‌گیریم  با توجه به وضعیت کاغذ و کمبود‌هایی که ظاهر استمرار دارد بتوانیم ظرفیت‌های جدیدی به ظرفیت‌های پیشن اضافه کنیم به نحوی که جایگاه دانش، دانایی و علم همچنان محفوظ باشد و کار‌آمدی کتاب با وجود همه مسائل و مشکلات آسیب‌ نبیند.

 

در ابتدا خانم دکتر اشرف بروجردی رئیس کتابخانه ملی طی سخنرانی مصادف بودن این رویداد با ماه مبارک رمضان، را خجسته خواندند.

این رویداد خجسته مصادف با معجزه قرآن و کتاب آسمانی ، راهگشای بشریت برای رسیدن به قله‌های معرفت برای تسری کتاب و کتابخوانی در تمام احزاب دانش است.

 گامی که میتوانیم از تمام ابزارها و فناوری‌های جدید برای خواندن کتاب از آن بهره بگیریم. هر کتابی که به چاپ می‌رسد ۴ ذینفع شامل: ناشر، خواننده، مولف و توسعه دهنده دارد، گسترش فناوری و رشد روز افزون گوشی‌های تلفن همراه و کامپیوتر فرصتی فراهم کرده تا بتوانیم در فضای مجازی از کتاب‌های الکترونیکی در فهم یک مطلب بهتر بهره ببریم.

 امروزه بسیاری از کتاب‌ها به صورت الکترونیکی منتشر می‌شوند که منجر به سرعت بالای ویرایش و انتشار ، کاهش هزینه، امکان ارائه مطالب و بکارگیری محتوای چندرسانه‌ای در کتاب الکترونیکی ، امکان دسترسی به متن یک کتاب و حذف محدودیت های جستجوی کتاب از ناشران متفاوت شده است .

 سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان اولین و بزرگترین کتابخانه کشور در شکل گیری شناسنامه تولید کتاب فیپا تلاش دارد تا تمامی منابع را به صورت دیجیتالی در اختیار عموم  قرار دهد.

این سازمان از گام‌هایی که برای توسعه فناوری و ارائه آن در حوزه نشر و صنعت کتاب برداشته میشود، بسیار استقبال خواهد کرد.

 

اپلیکیشن‌ها در توسعه فرهنگی موثرند
مهدی فیروزان در پنل «نوآوری در اقتصاد نشر» با اشاره با تاکید بر اهمیت اپلیکیشن‌ها در توسعه فرهنگی بیان کرد: توسعه فرهنگی کشور‌ها به میزان دائره‌المعارف‌ها، فرهنگ‌نامه‌ها و قاموس‌‌های زبان بستگی دارد. احساس می‌کنم باید گفت، توسعه فرهنگی جوامع علاوه براین مولفه‌ها به میزان اپلیکیشن‌ها بستگی دارد.
 

وی ادامه داد: نگرانم بسیاری از شرکت‌های خارجی گلوگاه‌ها و شاهراه‌ها حوزه اقتصاد کتاب دیجیتالی در ایران را در اختیار بگیرند؛ بنابراین از همه جوانان و فعالان عرصه استات‌آپ‌ها خواهش می‌‌کنم به موضوع کتاب و نشر و کار فرهنگ توجه کنند. شاید فعالیت در این عرصه درآمد‌زایی روشنی نداشته باشد اما در جایگاه خودش، ظرفیت بالایی دارد. اگر فضای‌های خالی توسط ایرانی‌ها پُر نشودف دیگران این فضای را پر‌خواهند کرد.
 

فیروزان افزود: برخی از اپلیکیشن‌ها با 40 تا 50 میلیون توان به نتیجه می‌رسند. گاهی یک اپلیکیشن ارزان‌تر از کتاب رنگی تولید می‌شود. اپلیکیشن‌ها علاوه‌براینکه توسعه دیجیتالی شده، کاربری گسترده‌ای را در جامعه ایجاد می‌کند. کاری در تولید اپلیکیشن‌های مرتبط با کتاب انجام نداده‌ایم، در حالی‌که توسعه به آن‌ها بستگی دارد.

شناسا آماده همکاری با جامعه نشر است
در ادامه این برنامه ساجدی، با اشاره به تاثیر‌پذیری زندگی امروز بشر از کاربری‌های فناورانه بیان کرد: برای مجموعه «شناسا» علاوه بر کسب و کار و سود‌آوری، تاثیرگذاری و خلق ارزش نیز اهمیت بالایی دارد.  
وی با بیان این مطلب که برای شناسا خلق ارزش باید بر نوآوری و خلاقیت متکی باشند، افزود: شناسا علاوه‌بر مباحث حوزه سلامت به موضوع سبک زندگی به‌ویژه آموزش مبتنی بر فناوری‌های ویژه کودکان توجه شده است. به نظر می‌رسد در حوزه فناوری‌های مرتبط با فرهنگ، نشر و کتاب ظرفیت‌های قابل‌توجهی وجود دارد.

ساجدی با اشاره به آمادگی جامعه نشر برای نگاه به افق‌های دور در عرصه فناوری‌های نشر ادامه داد: فناوری‌های روز را باید در کنار نگاه عمیق فرهنگی قرار بدهیم و به خلق ارزش مبتنی بر هم‌افزایی برسیم. مجموعه شناسا با هدف ورود به دنیای آینده صنعت نشر به استات‌آپ «کتاب‌پلاس» ورود کرد.  

‌وی با اشاره به آمادگی شناسا برای همراهی و هم‌افزایی با فعالان حوزه نشر، گفت: باید تبدیل و دوران گذار از فضای سنتی به نوآورانه را تجربه کنیم. مخاطبان اصلی ما افرادی هستند که عاشقانه با حوزه نشر و کتاب درگیر بودند، اما بکارگیری فناوری‌های نوین از‌جمله واقعیت مجازی و ارزش افزوده، فعالان این حوزه را برای ورود به دنیای جدید آینده آماده می‌کند.

 

نرخ مطالعه کتاب کاغذی از سال 2017 افزایش پیدا کرده است
ابراهیم‌آبادی در ادامه این پنل بیان کرد: نظام معرفتی، متاثر از تحولات فرهنگی است و حوزه نشر نیز از این تحولات تاثیر می‌گیرد. بسیاری از نشریات معتبر دنیا دیگر در قالب کاغذی منتشر نمی‌شود. از 2017 به بعد نرخ مطالعه کتاب‌های سنتی در حال افزایش است.
 

وی افزود: اگر پلت‌فرم‌ها متحول نشوند دچار نابود خواهد شد به‌عبارت دیگر اگر با ذهن دیجیتال همراه نباشد، از بین می‌رودف بنابراین باید به مدیریت و فهم دیجیتال توجه شود. یکی از آثار تحریم‌ها، کنش اندک ما با کنشگران عرصه دیجیتال است.

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید